Koncert z cyklu “Pianiści u Paderewskiego”

60-lecie Katedry Fortepianu

Koncert z cyklu
Pianiści u Paderewskiego

ŁUKASZ KWIATKOWSKI – fortepian

Program:

J. S. Bach/A. Siloti – Preludium h-moll BWV 855a

F. Chopin – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2

F. Chopin – Grande Valse Brillante As-dur op. 34 nr 1

F. Chopin – Grande Valse Brillante a-moll op. 34 nr 2

L. Godowski – Łabędź

F. Chopin/L. Godowski – Walc Des-dur op. 64 nr 1

F. Chopin – Scherzo b-moll op. 31

L. Godowski – Elegia na lewą rękę

J. S. Bach/F. Busoni – Chaconne d-moll BV B 24

F. Chopin – Polonez As-dur op. 53

Łukasz Kwiatkowski rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem mgr Barbary Ligęzy, a następnie kontynuował pod kierunkiem prof. Anny Wesołowskiej-Firlej. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną i Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej i uzyskał tytuł magistra sztuki. W latach 2005-2013 był asystentem w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej, zaś w 2018 roku stopień doktora habilitowanego. Obecnie jest adiunktem ze stopniem doktora habilitowanego w Katedrze Fortepianu w macierzystej Uczelni. W okresie szkolnym był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W roku 2003/2004 otrzymał stypendium umożliwiające studia w Royal Welsh College of Music and Drama w Cardiff pod kierunkiem dra Michaela Schreidera. Był również stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (2003/2004). Otrzymał także Stypendium Naukowe dla Wybitnych Młodych Naukowców przyznane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na lata 2012-2014. W czerwcu 2014 roku otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Nauk.

W 2014 roku ukazała się jego solowa CD Bach Busoni, wydana przez firmę fonograficzną DUX w Warszawie, zaś w 2018 roku została wydana jego CD z utworami fortepianowymi Leopolda Godowskiego (Wyd. DUX, Warszawa). Jest autorem dwóch monografii pt.: Muzyka Jana Sebastiana Bacha w twórczości fortepianowej Ferruccia Busoniego (Wyd. Muz. Polihymnia, Lublin 2013) oraz Leopold Godowski i jego wkład w rozwój pianistyki przełomu XIX i XX wieku (Wyd. Muz. Polihymnia, Lublin 2018).

Jest laureatem konkursów muzycznych, pianistycznych i kameralnych oraz zdobywcą szeregu nagród, m.in.: II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Szafarni, II nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Koszycach na Słowacji, II nagrody dla kwintetu fortepianowego na XIV Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2001), „Grindea Award dla najbardziej obiecującego młodego muzyka”, Londyn (2001), IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Londynie (2003), I nagrody i nagrody specjalnej dla tria fortepianowego na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2004), zwycięzca Concerto Trials Finals w Cardiff (2004). W duecie „Duo Subito” wraz ze skrzypaczką Ludwiką Mają Tomaszewską-Klimek zdobył takie nagrody jak: V Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym we Włoszech w Val Tidone (2007), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weronie, Włochy (2008), Nagroda Specjalna Fundacji Perrenoud na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu (2009).

Brał udział w wielu koncertach jako solista i kameralista, w Polsce i za granicą, m.in. w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, w Żelazowej Woli, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Antoninie w XII Chopinowskich Konfrontacjach, w Tarnowie w ramach „ Tygodnia Talentów”, w Studiu S1 w Warszawie, w Collegium Maius Uniwerstytetu Jagielońskiego w Krakowie, na V Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu, w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego w Łodzi – recital solowy “W hołdzie Arturowi Rubinsteinowi”, w Wilii Atma w Zakopanem oraz liczne recitale w ramach „Wieczorów Muzycznych” w Akademii Muzycznej w Łodzi i w ramach cyklu „Muzyka na Politechnice” w Łodzi, Filharmonii Narodowej w Sofii (Bułgaria), w St. Martin-in-the-Fields w Londynie, w St. David’s Hall w Cardiff, w ramach festiwalu Chopinowskiego w Nohant (Francja), a także w Weimarze, Stuttgarcie (Niemcy), Chicago, Columbus (USA), Meksyku, Bösendorfer Saal w Wiedniu, na Festiwalu Primavera we Włoszech, tournee koncertowe w Chile z solowymi recitalami fortepianowymi w Antofagasta, Chillan, Concepcion, Iquique, Santiago de Chile, La Serena, Punta Arenas, Vina del Mar (Palacio Rioja). W 2013 zagrał recital na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym “Semanas Musicales” we Frutillar w Chile.

Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Radia Łódź oraz Telewizji w Chile.

Uczestniczył w wielu kursach pianistycznych krajowych i zagranicznych prowadzonych m.in. przez takich artystów, jak: Halina Czerny-Stefańska, Dominique Merlet, Adam Wibrowski, Alicja Paleta-Bugaj, Cyprien Katsaris, Jeffrey Swann, Konstantin Scherbakov, Irina Ossipova, Artur Pizarro, Christopher Elton, Klaus Hellwig. Prowadził kursy mistrzowskie pianistyczne w kraju i za granicą.

Opieka merytoryczna: Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu