Recital klawesynowy Justyny Kreft w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej

Koncert w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej

Recital klawesynowy Justyny Kreft
zdobywczyni II nagrody Akademickiego Konkursu Klawesynowego w Poznaniu (2015)

19-09-2016-recital-j-kreftProgram:

Jan Podbielski (II połowa XVII wieku)
Preludium d-moll z Warszawskiej Tabulatury Organowej (ok. 1660)

Domenico Scarlatti (1685- 1757)
Sonata D-dur K 491
Sonata D-dur K 492

Georg Friedrich Händel (1685- 1759)
Chaconne con Variazioni G-dur HWV 435

Wilhelm Friedemann Bach (1710-1784)
Polonez e-moll F 12
Polonez f-moll F 12
Fantazja a-moll F 23

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Fantazja für Clavier fis-moll Wq 67 C.P.E. Bach’s Empfindungen

justyna-028Justyna Kreft – pianistka i klawesynistka. Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę muzyczną II stopnia w Gdańsku pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, a następnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w dwóch specjalnościach: fortepian w klasie prof. Ewy Pobłockiej (2014) i klawesyn w klasie dr hab. Aliny Ratkowskiej (2016). W roku akademickim 2014/2015 przebywała na stypendium Erasmus+ w Universität der Künste w Berlinie, pracując pod kierunkiem Mitzi Meyerson. W 2016 roku odbyła staż artystyczny na UMFC w klasie klawesynu dr hab. Aliny Ratkowskiej.

Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, pracując jako pianistka na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Warszawie.

Laureatka wielu konkursów. Otrzymała m.in. II nagrodę w Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu (2015), I nagrodę w XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w kategorii fortepian (2012), II nagrodę w XIV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2006). Została finalistką XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2013), a także przyznano jej nagrodę za Osobowość Artystyczną podczas Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich W stronę A. Rubinsteina w Bydgoszczy (2008). Aktywnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych pedagogów, jak Christophe Rousset, Petr Wagner, Matti Raekalio, Friedemann Rieger, Ralf Nattkemper, Jun Kanno, Alberto Nosé, Aleksei Orlovetsky.

Jako pianistka i klawesynistka dysponuje zróżnicowanym repertuarem. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno solową, jak i kameralną. Wystąpiła z recitalami w Musikinstrumenten-Museum w Berlinie, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie (w ramach cyklu Młode Talenty), na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, w Filharmonii Kaliskiej na Amber Road Festival. Została zaproszona do udziału w koncercie w Narodowej Akademii Sztuki i Nauki w Czelabińsku (Rosja), brała udział w Gdańskim Festiwalu Muzycznym występując z Kwartetem Śląskim. Realizowała partie basso continuo m.in. podczas I Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej Schloss Scharfeneck w Sarnach oraz na koncercie finałowym V Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu występując z zespołem La Tempesta (2015).

Artystka jest laureatką stypendiów: „Młoda Polska”, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury, „Pianale Klavierakademie”, Marszałka Województwa Pomorskiego, wielokrotnie Prezydenta m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, Prezydenta Miasta Gdyni i wielu innych.