III Ogólnopolska Konferencja Naukowa NEOFONIA-KONCERT

Koncert towarzyszący III Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej NEOFONIA

W dniach 24-25 listopada w siedzibie Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu już po raz trzeci odbędzie się Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa NEOFONIA. Wydarzenie jest organizowane przez Koło Artystyczno-Naukowe Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki od 2012 roku i z każdą kolejną edycją przyciąga coraz większą uwagę środowiska muzycznego z całej Polski.
Temat tegorocznej edycji: Etno- i techno- w muzyce XX i XXI wieku. Poszukiwanie źródeł czy pościg za nowością? ma skłonić do refleksji zarówno nad źródłami inspiracji współczesnych twórców, jak i kierunkami dalszego rozwoju muzyki najnowszej. Głos w tej kwestii postanowiło zabrać liczne grono studentów kompozycji, teorii muzyki i muzykologii z uczelni z całego kraju: z Warszawy, Katowic, Krakowa, Lublina, Gdańska, Bydgoszczy i Poznania. Wśród zgłoszonych referatów znajdują się zarówno tematy poświęcone inspiracjom etnicznym i religijnym w twórczości współczesnych kompozytorów, jak i skupiające się na nowych technologiach.
Gościem specjalnym konferencji będzie Maria Pomianowska, wybitna multiinstrumentalistka,  improwizatorka, kompozytorka, specjalizująca się w muzyce tradycyjnej. Podczas wykładu pierwszego dnia konferencji o godzinie 13.30 opowie o możliwościach zastosowania tradycyjnego instrumentarium we współczesnej kompozycji.
Projekcja filmu o Andrzeju Panufniku Tata zza żelaznej kurtyny w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego poprzedzona referatem absolwentek poznańskiej akademii Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Weroniki Nowak na temat Inspiracji kultem Maryjnym w twórczości Andrzeja Panufnika, nawiąże do obchodów setnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora.
24 listopada o godzinie 18.30 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert towarzyszący konferencji, na którym zostaną wykonane utwory studentów kompozycji z siedmiu uczelni muzycznych w Polsce. Będzie to zatem doskonała okazja do skonfrontowania różnych stylów i technik kompozytorskich. Oprócz kompozycji na składy kameralne zabrzmią w tym roku również utwory w wykonaniu orkiestry smyczkowej Musique Moderne pod dyrekcją Jarosława Szemeta.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Aktualne informacje na stronie:

Program Koncertu

Program Konferencji