Wydarzenia

Koncert symfoniczny na zakończenie jubileuszu 95-lecia Akademii Muzycznej

16.10.2015 inauguracjaKoncert symfoniczny na zakończenie jubileuszu 95-lecia Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Wykonawcy:
Piotr Szychowski – fortepian

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Jerzy Kosek – dyrygent
W programie:
A. Zdrojek-Suchodolska – Zamglenia na orkiestrę symfoniczną PRAWYKONANIE

S. Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
M. Rimski-Korsakow – Szeherezada op. 35    

Maria Majewska – słowo o muzyce

 


Sylwetki wykonawców:

szychowski

Piotr Szychowski
Fortepian

Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego (studia ukończone z wyróżnieniem). W latach 2005-2009 studiował na Universität der Künste w Berlinie w klasie fortepianu prof. Rainera Beckera. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem m.in. Dang Thai Sona, Bernarda Ringeissena, Klausa Hellwiga, Hansa Leygrafa, Ryszarda Baksta, Wiktora Mierżanowa oraz Andrzeja Jasińskiego. W 2009 roku uzyskał tytuł doktora sztuki oraz został powołany na stanowisko adiunkta w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu. W styczniu 2009 zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonie Orchester Berlin wykonując Koncert fortepianowy c-moll KV 491 Mozarta. W lipcu 2010 roku wystąpił z José Carrerasem przed 10 tysięczną publicznością w ramach specjalnego koncertu na „Motoarenie” z okazji 777-lecia miasta Torunia.
Piotr Szychowski reprezentował Polskę na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Leeds International Piano Competition. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, w tym I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Jeunesses Musicales” w Bukareszcie, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Rzymie, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, III nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina dla Kandydatów na XV Międzynarodowy Konkurs im. F. Chopina w Warszawie. Wielokrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Prezydenta Miasta Poznania i Wrocławia, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz DAAD w Bonn. Jest laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jerzy Kosek
dyrygent

Studiował w klasie dyrygentury Karola Stryji w Akademii Muzycznej w Katowicach, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Berlinie pod kierunkiem Olafa Kocha oraz w Wiedniu u Karla Österreichera i Vaclava Neumanna. W 2002 uzyskał kwalifikację I stopnia w dziedzinie dyrygentury i stopień naukowy doktora sztuki. W 1987 został laureatem 3. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach, w 1989 otrzymał wyróżnienie na 6. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów w Budapeszcie, w 1995 był finalistą 1. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Jerozolimie.
Jerzy Kosek dyrygował większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a za granicą – w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Portugalii, na Węgrzech, Ukrainie, w Jugosławii, Izraelu, Wenezueli, Stanach Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Chinach. Artysta w swoim dorobku posiada kilkanaście płyt CD, nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, jak również telewizji izraelskiej i jugosłowiańskiej. Uczestniczył też w nagraniu muzyki do filmu Słodko Gorzki w reż. Władysława Pasikowskiego (1996). Pełnił funkcję dyrektora w Filharmoniach: Śląskiej, Częstochowskiej, Olsztyńskiej, Koszalińskiej, Rzeszowskiej i Sudeckiej.  Od października 2011 dr hab. Jerzy Kosek, prof. AM pracuje w Katedrze Dyrygentury Symfonicznej i Operowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

OSAM PoznańOrkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Orkiestra istnieje od początku działalności Uczelni. W tym czasie dyrygowała nią czołówka polskich oraz zagranicznych dyrygentów, między innymi – Z. Jahnke, S. Stuligrosz, R. Czajkowski, J. Maksymiuk, G. Nowak, L. Koehler. W latach 1995-2013 kierownictwo artystyczne zespołu sprawował prof. Marcin Sompoliński. W chwili obecnej Orkiestra pracuje pod dyrekcją prof. Warcisława Kunca. Zespół posiada w swoim repertuarze utwory od baroku do współczesności, koncertuje głównie w Poznaniu. W sezonie artystycznym 1998-1999 interesującym wydarzeniem był koncert zatytułowany Na koniec stulecia, podczas którego wykonane zostały utwory skomponowane w latach 1599, 1699, 1799 oraz 1899.
Orkiestra angażuje się w rozmaite projekty artystyczne, m.in. brała udział w koncertach z cyklu Studenci – Studentom, które wzbudzały zainteresowanie środowiska akademickiego i muzycznego Poznania. W marcu 2010 roku koncert z tego cyklu był szczególny, ponieważ po raz pierwszy w historii Uczelni za pulpitem dyrygenckim stanęli dyplomanci – dyrygenci kończący edukację w ramach studiów magisterskich II stopnia. W ramach każdego roku akademickiego Orkiestra prezentuje się kilkukrotnie, pracując z pedagogami – dyrygentami związanymi z poznańską Akademią Muzyczną, jak i spoza Uczelni. Zespół miał okazję występować na wielu festiwalach (Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Nostalgia, Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA, Festiwal Made in Chicago), a ponadto posiada w swoim dorobku nagrania radiowe i telewizyjne.
Rok 2015 to rok 95-tych urodzin poznańskiej Almae Matris – w ramach jubileuszu Orkiestra wystąpiła trzykrotnie, prezentując zróżnicowany repertuar: 16.01.2015 otwierając jubileusz Galą operową pod batutą prof. Warcisława Kunca, 1.04.2015 występując w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w ramach koncertu Via Mariana. Renard Czajkowski in memoriam pod dyrekcją prof. Marcina Sompolińskiego, a także zwieńczając jubileusz koncertem symfonicznym pod dyrekcją prof. Jerzego Koska w dniu 16.10.2015. W roku akademickim 2015/2016, w ramach współpracy międzyuczelnianej, Orkiestra ma w planach występy gościnnie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 

Jubileusz 95-lecia Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Prezydent Miasta Poznania