Koncert Poznańskiego Tria Fortepianowego

Ogród… pamięci Andrzeja Koszewskiego

konferencja-program16-1W koncercie poświęconym pamięci zmarłego przed dwoma laty Kompozytora, pojawią się dzieła kameralne Mistrza – Jego Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian – a także Jego wychowanków i kontynuatorów, wybitnych kompozytorów wywodzących się z klasy kompozycji Andrzeja Koszewskiego: Krzesimira Dębskiego, Janusza Stalmierskiego oraz Lidii Zielińskiej.

Wykonawcy:
Anna Ziółkowska – skrzypce
Monika Baranowska – wiolonczela
Laura Kluwak-Sobolewska – fortepian

W programie:
Andrzej KoszewskiTrio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1950)
Adagietto. Allegro patetico
Andantino con moto
Sostenuto. Allegro giusto

Lidia ZielińskaBallada sopra ballata na taśmę (1997)

Janusz StalmierskiOgród /Garden for violin, violoncello and piano (2015)

Krzesimir DębskiImpromptu pour le violon, violoncelle at piano (1989)
Cantabile
Bojan Duke of Dignac (2008)

Poznańskie Trio Fortepianowe powstało na gruncie wieloletniej muzycznej współpracy trzech poznańskich instrumentalistek młodego pokolenia. Po udanym debiucie kameralnym w nowojorskiej Carnegie Hall w październiku 2002 roku skrzypaczka Anna Ziółkowska i pianistka Laura Sobolewska zadecydowały o utworzeniu tria fortepianowego z cenioną w muzycznym środowisku Poznania wiolonczelistką.

Pianistka Laura Sobolewska, doktor habilitowany sztuki, jest cenioną kameralistką współpracującą z wybitnymi artystami – działalność artystyczną łączy z dydaktyczną w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Anna Ziółkowska będąc koncertującą skrzypaczką piastuje na co dzień stanowisko koncertmistrza orkiestry symfonicznej Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego. Monika Baranowska jako wiolonczelistka również związana jest zawodowo z orkiestrą poznańskiej Filharmonii, ma też w swym dorobku artystycznym m.in. współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia „Amadeus”.

Artystki prowadzą rozległą działalność koncertową, są również laureatkami wielu konkursów muzycznych – zarówno na niwie muzyki kameralnej, jak i solistycznej. Jako kameralistki wystąpiły na wielu polskich, a także zagranicznych estradach koncertowych, były wielokrotnie zapraszane do udziału w prestiżowych festiwalach i wydarzeniach artystycznych, a także do prawykonań dzieł twórców muzyki współczesnej – m.in. na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej (2008, 2012), Festiwalu Chopin w barwach jesieni w Antoninie (2007-2011), obchodach 199 rocznicy urodzin F. Chopina w Rzymie (2007), Forum Kompozytorów Współczesnych w Poznaniu (2010), obchodach rocznicy członkowstwa Polski w UE w Watykanie (2008), Festiwalu Sofijskie Tygodnie Muzyczne (2005), cyklu Expressivo Meisterkonzerte w Berlinie (2012), Max Bruch Musik-Festival w ramach Forum Ost-West w Bergisch Gladbach, Altenberger Kultursommer w Maria in der Aue pod Kolonią (2013), koncerty w Filharmonii Kaliningradzkiej (2013), dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2011, 2014) czy dla Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (2014). Jako zespół kameralny wystąpiły również kilkakrotnie w projektach łączących muzykę wokalną i kameralną, m.in. pod kierownictwem artystycznym Maestry Teresy Żylis-Gara w Radziejowicach (2011) czy też na Festiwalu Muzyki Wokalnej Piękny śpiew w Starym Czarnkowie (2011, 2012, 2013).

W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta Poznańskiego Trio Fortepianowego, która została zrealizowana w Studio S1 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie i wydana przez wytwórnię Acte Prealable. Stanowi ona pierwszą część antologii polskiego tria fortepianowego XX wieku i zawiera dzieła Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Koszewskiego i Andrzeja Panufnika. W dorobku płytowym artystek znalazło się także Trio fortepianowe Fryderyka Chopina nagrane w 2010 roku z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. W roku 2014 zespół zrealizował nagranie monograficznego krążka z muzyką kameralną Krzysztofa Meyera dla firmy fonograficznej Naxos, który wydany został w styczniu 2016.

Organizator:
Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Poznaniu