Wydarzenia

Koncert Laureatów XVI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. S. Kulczyńskiego

AKADEMIA MUZYCZNA IM. I. J. PADEREWSKIEGO W POZNANIU
WYDZIAŁ DYRYGENTURY CHÓRALNEJ, EDUKACJI MUZYCZNEJ I MUZYKI KOŚCIELNEJ
KATEDRA CHÓRALISTYKI

Mecenat – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

XVI Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych
im. prof. Stanisława Kulczyńskiego

 

WYNIKI XVI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DYRYGENTÓW CHÓRALNYCH IM. PROF. STANISŁAWA KULCZYŃSKIEGO

 

7-9.04.2016 konkurs dyrygentów chóralnychsobota, 9 kwietnia 2016

godz. 19.00 ogłoszenie wyników i KONCERT LAUREATÓW

 

Harmonogram XVI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych, Poznań 2016

Lista uczestników XVI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych, Poznań 2016

Regulamin XVI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych, Poznań 2016

Skład jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych, Poznań 2016


Prof. Stanisław Kulczyński

Wybitny chórmistrz, pedagog, wychowawca wielu pokoleń chórmistrzów polskich, Rektor Uczelni w latach 1987-1993, wieloletni Prorektor ds. Artystycznych i Naukowych, Prodziekan Wydziału Wychowania Muzycznego, Kierownik Katedry Chóralistyki.
Urodził się 9 listopada 1933 roku w Poznaniu w rodzinie muzycznej. Ojciec Wincenty, był dyrygentem i organistą w kościele Św. Marcina w Poznaniu, a matka, Stanisława, była pianistką. Stanisław Kulczyński w połowie lat 50. rozpoczął edukację w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Poznaniu w dziedzinie prowadzenia zespołów wokalnych. Następnie studiował w Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem prof. Edmunda Maćkowiaka oraz prof. Stefana Stuligrosza. Studia ukończył w 1959 roku. Od tego czasu wykładał dyrygenturę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej i prowadził tamtejszy chór oraz pomagał Stefanowi Stuligroszowi w prowadzeniu chóru w Wyższej Szkole Muzycznej. W 1967 roku Stanisław Kulczyński rozpoczął współpracę z Chórem Akademickim UAM, który zastał w początkowej fazie tworzenia. Po pierwszych osiągnięciach z tym zespołem, został starszym asystentem w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu i już do końca był z tą uczelnią związany.
Profesor z chórem UAM był związany przez 18 lat, zdobywając wiele prestiżowych nagród i rozsławiając polską muzykę na świecie (śpiewając dzieła kompozytorów, takich jak Koszewski, Wiechowicz, Szymanowski). Od 1987 przez wiele lat prowadził Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Równocześnie pracował poza Poznaniem. Wykładał w podyplomowym Studium Chórmistrzowskim przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kierował Studium dla Dyrygentów Chórów Polonijnych. Prowadził również edukacyjno-muzyczne programy telewizyjne: Co to jest? (1972-1981), Śpiewnik domowy (1983-1986).
Po zakończeniu działalności artystycznej zajął się wyłącznie pracą dydaktyczną i stworzył Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych. Jest to jedyny taki konkurs w Polsce. Profesor był dumny, że cieszy się on tak ogromnym zainteresowaniem i że odbywa się w jego macierzystej Uczelni.

 

Opieka merytoryczna:
Katedra Chóralistyki