Koncert laureatów konkursu o stypendium Fundacji YAMAHA 2016

Konkurs o stypendium Fundacji YAMAHA 2016
Kategoria: instrumenty smyczkowe

Przesłuchania – lista według wylosowanej kolejności

Fundacja Yamaha od początku swojej działalności, a więc od 1990 roku, bardzo aktywnie wspierayamaha2016 młode muzyczne talenty. Fundacja do tej pory wyróżniła stypendiami ponad 1000 młodych muzyków akademickich na kwotę łącznie ponad 1 milion Euro. Konkurs o stypendium Fundacji Yamaha organizowany jest co roku na zmianę w kategoriach:
– instrumenty smyczkowe,
– instrumenty dęte drewniane,
– instrumenty perkusyjne,
– fortepian,
–instrumenty dęte blaszane.
Zmienia się również miejsce realizacji konkursowych zmagań – rokrocznie jest to inna uczelnia muzyczna. O wyborze akademii decyduje Fundacja Yamaha, która bierze pod uwagę profil, tradycje, osiągnięcia danej akademii, jak również warunki lokalowe i dostępną kadrę pedagogiczną. Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu jest już po raz drugi gospodarzem konkursu o stypendium Fundacji Yamaha – w 2013 gościliśmy młodych perkusistów, a w tym roku konkurs odbywać się będzie w kategorii instrumentów smyczkowych. Wybór naszej Uczelni przy okazji konkursu w tej kategorii potwierdza, że postrzegani jesteśmy jako centrum polskiej szkoły wiolinistycznej.

W tegorocznej edycji konkursu o stypendium Fundacji Yamaha walczyć będą studenci urodzeni po 1 stycznia 1991 roku, reprezentujący wszystkie polskie uczelnie muzyczne, czyli dziewięcioro muzyków, których każda z uczelni wybrała na drodze preselekcji. Naszą Akademię reprezentować będzie Amelia Maszońska, znakomita młoda skrzypaczka z klasy prof. Bartosza Bryły.

Lista uczestników konkursu

Prezentacje wybranych do udziału w tym projekcie studentów oceniać będzie 5-osobowe jury w składzie:
prof. Łukasz Błaszczyk z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
prof. Mariusz Derewecki z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
prof. Zdzisław Łapiński z Akademii Muzycznej w Krakowie
prof. Piotr Reichert z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
prof. Leszek Sokołowski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku

Przesłuchania konkursu o stypendium Fundacji Yamaha odbędą się w Auli im. Stefana Stuligrosza
w poniedziałek, 8 lutego, w godz. 9.30-12.30 oraz godz. 13.30-15.45, natomiast na godz. 17.00 zaplanowano ogłoszenie wyników, a koncert laureatów – na godz. 18.00.

Przesłuchania oraz koncert laureatów poprowadzi Jacek Szwaj.

Serdecznie zapraszamy!

Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego reprezentować będzie Amelia Maszońska

Amelia Maszońska

Amelia Maszońska rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze w klasie mgr Anny Tułasiewicz.
W 2008 roku kontynuowała naukę gry w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz mgr Kariny Gidaszewskiej. Aktualnie jest studentką trzeciego roku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i as. Aleksandry Bryły.
Umiejętności instrumentalne doskonaliła na międzynarodowych kursach muzycznych prowadzonych przez największe autorytety w dziedzinie gry na skrzypcach, m.in.: Zakhar Bron, Pavel Vernikov, Barłomiej Nizoł, Xiaoming Wang, Jadwiga Kaliszewska, Bartosz Bryła, Monika Urbaniak-Lisik, Karina Gidaszewska, Frantisek Novotny, Stefan Tarara, Eva Bindere, Keiko Wataya.
Koncertowała jako solistka z takimi orkiestrami, jak Brno Philharmony Orchestra, Staatstheater Cottbus Philharmonisches, Gyor Symphony Orchestra na Węgrzech, Filharmonia Śląska, Toruńska Orkiestrą Symfoniczną Filharmonią Zielonogórska, z orkiestrą Leopoldinum we Wrocławiu, Filharmonią Sudecka, Filharmonią Wrocławską.
Amelia Maszońska jest laureatką wielu nagród konkursów ogólnopolskich, jak i międzynarodowych m.in.:
– Grand Prix na VI Music Festival & Masterclass w Pile,
– II Nagroda na 21. Międzynarodowym Konkursie Skrzypowym im. L. Janáčka w Brnie i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu L. Janáčka,
– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. C. Flescha na Węgrzech,
– III nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz w Łodzi,
– Wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego w Warszawie.

Do osiągnięć Amelii należy również zaliczyć sukcesy kameralne; są to m.in.:
– I nagroda na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego,

Jako kameralista występowała z tak znakomitymi artystami, jak Bartłomiej Nizioł, Denis Severin, Monika Urbaniak- Lisik, Dorota Siuda, Vladimir Bukac czy Daniel Pezzotti.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator konkursu:
YAMAHA MUSIC EUROPE GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce