Wydarzenia

Jerzy Zgodziński in memoriam

“Jerzy Zgodziński in memoriam”
Koncert w ramach jubileuszu 95-lecia Uczelni

001 (2)

Program:

Saul Goodman „CANON FOR PERCUSSION”

Jan Sebastian Bach „UWERTURA FRANCUSKA” z Parity h-moll

Iannis Xenakis „REBONDS  B”

Ivan Trevino „2+1”

Sean Beeson „PROMETHEUS RAPTURE”

Adrew Thomas „MERLIN”

Astor Piazzola „TANGO SUITE” cz.I

Stephen Whibley „HIGUITA”

Georges Aperghis „LE CORPS-À-CORPS”

John Alfieri „FANFARE FOR TAMBOURINES”

zgodziński 001

Sylwetka Prof. Jerzego Zgodzińskiego:

Perkusista, pedagog. Urodzony w 1927, zmarł w 1996.
Ukończył klasę perkusji u Leona Urbana w Średniej Szkole Muzycznej w Poznaniu w roku 1952. Swoje umiejętności wykonawcze doskonalił w Darmstadt w roku 1959 oraz w Wiedniu w roku 1963. Ponadto pod kierunkiem Adolfa Chybińskiego odbywał studia w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Poznańskim, uwieńczone w roku 1952 tytułem magistra filozofii.
W latach 1948-1976 był członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej jako solista i kierownik grupy perkusji. Prowadził klasy perkusji w poznańskich szkołach: Średniej Szkole Muzycznej (1953-1963) oraz Liceum Muzycznym (1953-1965).
W roku 1957 utworzył w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pierwszą i jedyną wówczas w Polsce klasę perkusji. Dzięki licznym kontaktom z ośrodkami perkusyjnymi w Europie i w Ameryce Północnej pozyskiwał materiały nutowe i metodyczne, opracowując pionierskie na gruncie polskim programy nauczania. Poznań – do chwili powołania klas perkusji w innych wyższych szkołach muzycznych – stał się ogólnopolskim ośrodkiem kształcenia w zakresie perkusji. Od roku 1972 w poznańskiej uczelni muzycznej działa Zakład Perkusji, którego pierwszym kierownikiem był Jerzy Zgodziński. Tytuł profesora  uzyskał w roku 1989.
Był zapraszany do wygłaszania wykładów z zakresu polskiej muzyki perkusyjnej do Stanów Zjednoczonych (1975, 1979, 1986) i do Berlina Zachodniego (1978, 1980).
Od roku 1963 przez trzydzieści lat działał, powołany z inicjatywy Zgodzińskiego Poznański Zespół Perkusyjny, pierwsza tego rodzaju formacja w Polsce. Dla tego zespołu kompozytorzy polscy
(Jerzy Bauer, Florian Dąbrowski, Krystyna Moszumańska-Nazar, Marta Ptaszyńska, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Franciszek Woźniak, Lidia Zielińska i in.) pisali utwory, m.in. prezentowane podczas festiwali muzyki współczesnej, np. “Warszawskiej Jesieni” i “Poznańskiej Wiosny Muzycznej” oraz za granicą, m.in. w Berlinie, Brnie, Hanowerze, Kopenhadze, Moskwie, Wilnie.
Organizator koncertu: Katedra Perkusji