Wyjątkowy koncert muzyki jazzowej

oraz niecodzienny gość

ROBERT MAJEWSKI

17 stycznia 2016, Aula Nova, godz. 19.00

jwaJazz w Akademii to już tradycyjny koncert jazzmanów z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu odbywający się w styczniu każdego roku. Koncerty z tego cyklu cieszą się ogromną popularnością od samego początku, czyli od pierwszego koncertu tworzącej się nowej specjalizacji w Akademii – muzyki jazzowej i estradowej w 2009 roku. Formuła koncertów jest bardzo interesująca, bowiem na estradzie pojawiają się nie tylko wykładowcy i studenci Akademii, lecz również specjalnie na tę okazję zaproszony wybitny muzyk jazzowy. Akademia gościła już wspaniałych artystów, takich jak Krzesimir Dębski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Jagodziński, Andrzej Olejniczak, Henryk Miśkiewicz i Wojciech Karolak. Podczas najbliższego koncertu będzie można podziwiać rewelacyjnego trębacza – Roberta Majewskiego.
Od początku trwającego właśnie roku akademickiego nasza Uczelnia może poszczycić się nowym kierunkiem – jazz i muzyka estradowa oraz nową jednostką merytoryczną – Katedrą Jazzu.

Robert Majewski jest jednym z najlepszych polskich trębaczy jazzowych. W ciągu trwającej ponad 30 lat działalności scenicznej występował z niemal wszystkimi gwiazdami polskiego jazzu, jak również z artystami światowego formatu takimi jak: N.H.O. Pedersen, Clark Terry. Nicholas Payton, Roy Hargrove, Palle Danielsson, Gary Bartz, Mino Cinelu, Nils Landgren, Billy Hart, Bobo Stenson, Joey Baron.
Jego uniwersalność i kompetencja muzyczna sprawiły, że świetnie sprawdzał się jako muzyk sesyjny, współpracując i koncertując z artystami piosenki m.in. z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Katarzyną Groniec, Anną Marią Jopek, Kasią Kowalską, Grzegorzem Turnauem, Markiem Grechutą, Grzegorzem Ciechowskim, Michałem Bajorem, a także z kompozytorami muzyki filmowej Zbigniewem Preisnerem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów m.in.: Kraków Jazz Juniors 1983 – I nagroda zespołowa (zespół New Presentation), Leverkusen 1985 – I nagroda zespołowa (zespół New Presentation), Leverkusen 1992 – I nagroda dla najlepszego solisty (z zespołem In Spector Tomasza Gąssowskiego).
W roku 1995 nagrał pierwszą firmowaną przez siebie płytę pt: Robert Majewski plays Komeda. Album zyskał świetną opinię krytyki i publiczności, a prezentacja muzyki z tej płyty podczas Festiwalu Jazz Open w Stuttgarcie była owacyjnie przyjęta przez festiwalową publiczność oraz została utrwalona na DVD.
W 1997 roku ukazała się płyta Kwintetu Roberta Majewskiego pt: Coś dla ludzi, w której muzyk zaprezentował się nie tylko jako znakomity instrumentalista, ale też jako nietuzinkowy kompozytor. Jego najnowsza płyta My One And Only Love, wydana w lutym 2011 roku, została nagrodzona Fryderykiem 2012 w kategorii „Jazzowy Album Roku”. W jej nagraniu wzięli udział światowej sławy jazzmani: Bobo Stenson, Palle Danielsson i Joey Baron.
Ciekawym zdarzeniem w jego życiu artystycznym było zagranie głównej roli w nagrodzonym na festiwalu Jazz Film Saloon filmie Pogłos w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.
Robert Majewski kontynuuje muzyczną tradycję rodzinną i dlatego też po śmierci ojca, Henryka Majewskiego, grał w założonym przez ojca zespole Old Timers. Ponadto od 1992 roku prowadzi klasę trąbki na Wydziale Jazzu i Policealnym Studium Jazzowym im. Henryka Majewskiego, działającym przy Szkole Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W latach 2008-2012 był również wykładowcą w Instytucie Jazzu w P.W.S.Z. w Nysie. Od ponad 25 lat, swoją wiedzę i kunszt gry na trąbce prezentuje podczas warsztatów jazzowych m.in. w Chodzieży, Puławach, Brzozowie czy Lesznie.

Opieka merytoryczna:
Katedra Jazzu