Jazz w Akademii

Koncert Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej

JAZZ W AKADEMII to najbliższa propozycja koncertowa Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej. Cykl koncertów powtarzających się każdego roku w styczniu miał swoją stałą formułę prezentując zespoły pedagogów oraz zespoły studenckie. Tym razem propozycje muzyczne będą wykonane wspólnie przez pedagogów i studentów. Do koncert, który odbędzie się w niedzielę 18 stycznia, zaprosiliśmy wybitnego muzyka jazzowego – legendarnego mistrza organów.

Wojciech Karolak

Ceniony aranżer i pianista jazzowy. Wirtuoz organów Hammonda, koncertujący zarówno z mainstreamowym The High Bred Jazz Trio, jak i z bluesrockowym Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Erudyta i gawędziarz. Cechuje go skromność, której towarzyszy specyficzne poczucie humoru. Wywołany na bis podczas Jazz Jamboree ’98 poprosił śpiewającą jego teksty Ewę Bem, by przekazała publice: “nic nie przygotowaliśmy, bo nie wiedzieliśmy, że będzie się podobać”.

Wojciech Karolak urodził się 28 maja 1939 roku w Warszawie. Muzyczne wykształcenie odebrał w Krakowie – Liceum Muzyczne w klasie fortepianu, a następnie studia na Wydziale Teorii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Zadebiutował na fortepianie w 1956 roku podczas tzw. trójmeczu jazzowego w Liceum im. Nowodworskiego, grając razem z Romanem Dylągiem, Andrzejem Dąbrowskim, Janem Byrczkiem, Andrzejem Pielą i Ryszardem Rushilem.
W lutym 1958 roku jako saksofonista altowy rozpoczął współpracę z zespołem Jazz Believers, w którym grali m.in. Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda i Jan Ptaszyn Wróblewski. Następnie grał na saksofonie tenorowym w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. Na początku 1961 roku ostatecznie porzucił grę na saksofonie i w kwartecie Andrzeja Kurylewicza poświęcił się bez reszty fortepianowi. Rok później razem z Romanem “Guciem” Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim założył własne trio (The Karolak Trio), z którym nagrał swoją  pierwszą autorską płytę.

W roku 1963 rozpoczął współpracę z grupą Polish Jazz Quartet Ptaszyna Wróblewskiego. Trzy lata później wyjechał do Szwecji, gdzie grywał rock i jazz w klubach i restauracjach, by, jak sam przyznaje, “zarobić na mieszkanie w Warszawie i na Hammonda”. Współpracował również z Michałem Urbaniakiem. W 1973 roku kupił upragnione organy Hammond B-3.

Od 1973 do 1978 roku współpracował z zespołem Mainstream Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Coraz więcej czasu poświęca na aranżowanie i komponowanie. W latach 80-tych tworzył wraz z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim super formację Time Killers, z którą nagrał najlepszą płytę polskiego jazzu tamtej dekady.
Lata 90-te to dla Wojciecha Karolaka okres ożywionej działalności artystycznej. Współpracuje z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrywa trzy albumy. W 1995 roku wraz z Piotrem Baronem i Zbigniewem Lewandowskim zakłada The High Bred Jazz Trio. Ponadto daje setki koncertów jako członek Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. W 1998 roku obchodził 40-lecie pracy artystycznej – z tej okazji wystąpił na Jazz Jamboree ze specjalnym jubileuszowym koncertem.

wojciech_karolak_warsaw_2010

Opieka merytoryczna: