Wydarzenia

IX Ogólnopolski Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej, poświęcony renesansowej muzyce chóralnej

Czwartek, 26.03.2015, Aula im. Stefana Stuligrosza, godz. 10.45-16.00
IX Ogólnopolski Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej, poświęcony renesansowej muzyce chóralnej

Katedra Chóralistyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu uprzejmie informuje, że w czwartek 26 marca 2015 roku w godzinach 10.45- 16.00 w Auli Stefana Stuligrosza  w Poznaniu (ul. Św. Marcin 87) odbędzie się IX Międzynarodowy  Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej, poświęcony renesansowej muzyce chóralnej.

W roku Jubileuszu 95-lecia Akademii Muzycznej w Poznaniu gościć będziemy Petera Phillipsa,   światowej sławy dyrygenta, założyciela i dyrektora artystycznego zespołu  The Tallis Scholars.

Plan Kursu przedstawia się następująco:

godz. 10.45     – powitanie i otwarcie Kursu

godz. 11 .00    – wykład Petera Phillipsa :

„ Plainsong and Polyphony – a guide to singing 16th century choral music ”

Przerwa

godz. 14.00     – warsztaty praktyczne z Zespołem dla praktyk studenckich studiów magisterskich (przyg. dr hab. Tomasz Dzięcioł ).
Program : G. P. Palestrina – Alma Redemptoris Mater ,L. Marenzio- Zefiro torna, L. da Viadana-  Exultate justi

Peter Phillips – dyrektor artystyczny The Tallis Scholars

Peter Phillips - foto

Peter Phillips osiągnął wielką, wręcz niespodziewaną, sławę w świecie muzycznym poświęcając swe życie zawodowe badaniu i wykonywaniu polifonicznej muzyki renesansu. Po uzyskaniu stypendium na Oxfordzie w 1972, Peter Phillips rozpoczął studia nad muzyką renesansową pod kierunkiem Davida Wulstana i Denisa Arnolda, zyskując doświadczenie w prowadzeniu małych zespołów wokalnych. Już wtedy wprowadzał do ich repertuaru eksperymentalne rzadko wykonywane kompozycje. W 1973 Phillips założył Tallis Scholars. Aż do dnia dzisiejszego zespół ten wykonał prawie 2000 koncertów i nagrał ponad 60 płyt rozbudzając na całym świecie zainteresowanie muzyką polifoniczną. Dzięki zaangażowaniu Petera Phillipsa wyrażanemu przez organizowane koncerty, zrealizowane nagrania, napisane artykuły, przyznane nagrody i wydane płyty, muzyka renesansowa poczęła być akceptowana w świecie jako część ogólnie przyjętego repertuaru klasycznego. W 2013  zespół Tallis Scholars obchodził swoje 40-lecie istnienia i uczcił je 99 koncertami na całym świecie. Poza działalnością w Tallis Scholars, Peter Phillips współpracuje także z innymi specjalistycznymi zespołami. Związany był z BBC Singers, Collegium Vocale Gent i Niderlandzkim Chórem Kameralnym, a obecnie współpracuje z Chórem Kameralnym Namur oraz zespołami Intrada z Moskwy, Musica Reservata z Barcelony, El Leon de Oro z Oviedo (Hiszpania). Każdego roku Peter Phillips prowadzi liczne kursy mistrzowskie i warsztaty chóralne na całym świecie – m.in. w Rimini (Włochy), w Evorze (Portugalia) i Barcelonie (Hiszpania). Ponadto jest dyrektorem artystycznym Szkół Letnich Tallis Scholars, czyli kursów poświęconych chóralistyce, jakie odbywają się rokrocznie w Uppingham (Wielka Brytania), Seattle (USA) i Sydney (Australia). Kursy te poświęcone są odkrywaniu spuścizny renesansowej muzyki chóralnej i kształtowaniu odpowiedniego stylu wykonawczego, zapoczątkowanego przez Tallis Scholars. Peter Phillips jest znany nie tylko jako dyrygent, lecz także jako pisarz. Przez 32 lata publikował artykuły w magazynie Spectator – regularnie w jego muzycznej sekcji, a sporadycznie także i w sekcji sportowej, gdy pisał o krykiecie. W roku 1995 został właścicielem i wydawcą magazynu Musical Times, najstarszego bez przerwy wydawanego muzycznego magazynu na świecie.

Peter Phillips wielokrotnie gościł na antenie radia i telewizji. Oprócz występów z Tallis Scholars (wśród których znalazły się transmisje na żywo z Koncertów Promenadowych BBC organizowanych w latach 1988, 2001, 2003, 2007, 2008, 2011, 2013 i 2014), Phillips pojawiał się także kilkukrotnie w BBC Music Weekly i BBC World Service, w audycjach Kaleidoscope (na BBC Radio 4), Today (także na BBC Radio 4), w amerykańskim National Public Radio oraz w niemieckich, francuskich, włoskich, hiszpańskich i kanadyjskich rozgłośniach, gdzie ujawniała się jego miłość do języków obcych.

W 1990r. w South Bank Show nadawanym przez ITV pojawiła się „osobista odyseja” Petera Phillipsa oraz Tallis Scholars, a w roku 2002 BBC nakręciło film dokumentalny o życiu i czasach Williama Byrda. Niedawno Peterowi Philipsowi nadany został tytuł Dyrektora Muzycznego Rubinowego Stroika oraz Kawalera Bodley na oxfordzkim Merton College. Swego czasu Phillips pomagał tam założyć nowy zespół chóralny, który w 2008 rozpoczął swą działalność liturgiczną, a w październiku 2011 po raz pierwszy pojawił się na żywo w audycji radia BBC pt. Three Choral Evensong. W 2005 Minister Kultury Francji nadał Peterowi Phillipsowi tytuł Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres, którym odznaczane są wybitne osobistości szczególnie zasłużone dla szerzenia kultury francuskiej w świecie.

www.tallisscholars.co.uk
www.tsss.co.uk

Peter Phillips BIOGRAM

Organizator:
Katedra Chóralistyki