Wydarzenia

CoroTopia – koncert muzyki chóralnej

CoroTopia
Koncert finałowy

Wykonawcy:

Dresdner Kammerchor (dyr. Hans-Christoph Rademann)

Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyr. Marek Gandecki)

 

W programie:

Vytautas Miškinis Gloria

Marek Raczyński Gaudeamus omnes

Aleksandra Chmielewska Verbum Caro (prawykonanie)

Malika Kishino – Vokale (polskie prawykonanie)
Kompozycja powstała na zamówienie Dresdner Kammerchor

Maximilian Schnaus – Sanctus (polskie prawykonanie)
Kompozycja powstała na zamówienie Dresdner Kammerchor i została sfinansowana dzięki Międzynarodowemu Stypendium Stiftung Kunst & Musik für Dresden

John Cage Four²

 

 

Koncert będzie zwieńczeniem współpracy pomiędzy Dresdner Kammerchor a Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Poznaniu (Paderewski Chamber Choir), który przyjął zaproszenie do wzięcia udziału w czwartej edycji CoroTopia – warsztatów muzyki współczesnej. Celem projektu jest kolaboracja między drezdeńskim, uznanym zespołem a wyróżniającym się młodym chórem, pochodzącym z innego kraju, oraz wspólna praca nad interpretacją nowych dzieł muzycznych. W programie koncertu znajdą się zatem kompozycje najnowsze, w tym m.in. dzieło Maximiliana Schnausa (Niemcy), skomponowane specjalnie na tę okazję.

Ponadto Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją prof. Marka Gandeckiego zaśpiewa również trzy inne utwory: piękną, niezwykle melodyjną kompozycję Marka Raczyńskiego “Gaudeamus omnes”, znaną już poznańskiej publiczności, zabrzmi również utwór pt. “Gloria” Vytautasa Miškinisa, za który na zeszłorocznym konkursie w Kownie zespół otrzymał nagrodę specjalną przewodniczącego jury – samego kompozytora. Trzecią kompozycją będzie “Verbum Caro” Aleksandry Chmielewskiej – zwycięski utwór I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Andrzeja Koszewskiego w Poznaniu w 2017 roku.

Ciekawostką koncertu będzie na pewno wspólne wykonanie przez chóry kompozycji Johna Cage’a pt. “Four²”. Mimo że ten bardzo znany twórca zmarł już prawie 30 lat temu, a jego dzieła już dawno weszły do kanonu współczesnej muzyki klasycznej, u nas nadal bardzo rzadko się je wykonuje, a jeśli już się to czyni – z reguły nadal są one przyjmowane z zaskoczeniem i uznawane za nowatorskie eksperymenty.

 

Koncert we współpracy z Hellerau – European Center for the Arts Dresden.

 

Dofinansowano ze środków Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stiftung Kunst & Musik für Dresden.

                 

 

Opieka merytoryczna:
Prorektor do spraw artystycznych, naukowych i kontaktów międzynarodowych
prof. dr hab. Janusz Stalmierski