Anioł dziwnych przypadków

07 - 14 czerwca 2014, 19:30 Koncert

Sobota, 7.06., Sala im. Wojciecha Drabowicza – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, godz. 19.30
Środa, 11.06.2014, Sala im. Wojciecha Drabowicza – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, godz. 19.30
Sobota, 14.06.2014, Sala im. Wojciecha Drabowicza – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, godz. 19.30

Opieka merytoryczna:
Katedra Wokalistyki
Uwaga!
Spektakle biletowane. Szczegóły w kasie Opery.

Bruno Coli

Anioł dziwnych przypadków / The Angel of the Odd

opera w jednym akcie

na podstawie opowiadania Edgara Allana Poego

oryginalna angielska wersja językowa

kierownictwo muzyczne: Grzegorz Wierus

reżyseria: Krzysztof Cicheński

dekoracje: Magdalena Flisowska

kostiumy: Laura Skowron

reżyseria świateł: Marek Rydian

projekcje

asystent reżysera: Bartłomiej Szczeszek

obsada:

Anioł                                        Urszula Cichocka / Magdalena Wachowska

Bohater                                    Hubert Walawski

Dziennikarz                              Julian Kuczyński

Narrator                                    Marcin Kluczykowski

Każdemu mogą przytrafić się dziwne przypadki… Nie zawsze przypisujemy im jakieś istotne znaczenie, a nawet nie uznajemy ich za prawdziwe. Być może to tylko absurdalny sen lub halucynacja spowodowana wypiciem zbyt wielu kieliszków wiśniowej nalewki. Jednak gdy niepokojąca i niewiarygodna koincydencja, zwana potocznie pechem, ingeruje w nasze przewidywalne życie i pozbawia nas poczucia bezpieczeństwa, spluwamy przez lewe ramię i przeklinamy wszystkie możliwe bóstwa, pytając: dlaczego ja? Kto za tym wszystkim stoi? Aniele, stróżu mój, dlaczego mnie nie chronisz? A może Anioł Stróż dogadał się z podstępnym demonem i (pewnie za jakąś drobną opłatą), na chwilę ustąpił miejsca Aniołowi Dziwnych Przypadków?

Musimy być czujni, by uniknąć publicznej kompromitacji. Musimy bacznie obserwować, czy nie śledzi nas jakiś dziennikarz. Być może ktoś czyha na moment naszej słabości, nieuwagi, na jakąś wpadkę, by wykorzystać to jako materiał na plotkarskie portale i tabloidy. Być może ktoś chce celowo z nas zadrwić i zastawia na nas pułapki. Być może ktoś do naszej porannej kawy dosypał intrygę, fatum i mistyfikację? Musimy strzec się Anioła Dziwnych Przypadków!

Prapremiera skomponowanej przez Bruna Coliego, a zamówionej przez Teatr Wielki w Poznaniu opery Anioł dziwnych przypadków, jest zwieńczeniem trwającego w sezonie 2013/2014 projektu, mającego za cel stworzenie platformy współpracy między Teatrem Wielkim a poznańskimi uczelniami – Uniwersytetem Artystycznym, Akademią Muzyczną oraz Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wybór nowej, nieznanej kompozycji był celowy. Pozwala ona bowiem, aby adepci sztuki wokalnej, początkujący scenografowie i młody reżyser zmierzyli się z materią nieobciążoną ugruntowanymi przez tradycję realizacjami, które szczególnie w przypadku spektakli operowych mogą być deprymujące. Za stronę muzyczną dzieła, które powstało na podstawie opowiadania Edgara Allana Poe, odpowiada Grzegorz Wierus, pełniący funkcję asystenta Gabriela Chmury. Debiutujący reżyser Krzysztof Cicheński jest teatrologiem, doktorantem Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk, twórcą Teatru Automaton. Otrzymują oni wsparcie bardziej doświadczonych realizatorów, asystując przy repertuarowych produkcjach Teatru Wielkiego.

Scenografia i kostiumy są dziełem studentek Uniwersytetu Artystycznego, Magdy Flisowskiej i Laury Skowron. Obsadę spektaklu tworzą studenci uczelni muzycznych z Warszawy, Łodzi i Poznania.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

IMiT_logo

mkidn_01_cmykTW logo