Wydarzenia

Zagadnienia ideowe i fakturalne Sonat i Partit na skrzypce solo J. S. Bacha – wykład dra Mikołaja Zgółki

Wykład
dra Mikołaja Zgółki
Zagadnienia ideowe i fakturalne
Sonat i Partit na skrzypce solo J. S. Bacha

 

Mikołaj Zgółka
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w klasie prof. Wojciecha Malińskiego. Studiował w Hochschule fur Musik und Theater w Bern/Biel (Szwajcaria) u prof. Christine Ragaz oraz prywatnie grę na skrzypcach barokowych u Ulrike Fromm-Pfeiffer w Stuttgarcie.

W roku 2006 z wyróżnieniem ukończył dwuletnie podyplomowe mistrzowskie studia w klasie skrzypiec barokowych Zbigniewa Pilcha w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Brał udział w kursach mistrzowskich m.in. u Krzysztofa Węgrzyna, Wandy Wiłkomirskiej, Jadwigi Kaliszewskiej, Igora Ozima, Ute-Uwe Kleina, Ivana Straussa oraz Rachel Podger, Johna Hollowaya i Stanleya Ritchiego (skrzypce barokowe).

Uczestniczył w wielu konkursach skrzypcowych i kameralnych, zdobywając rozliczne nagrody i wyróżnienia. Jest prymariuszem kwartetu smyczkowego Musicarius. Koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Współpracował jako koncertmistrz lub kameralista z zespołami takimi, jak Accademia dell’Arcadia, Collegium Musicum Stuttgart, L’Estro Armonici di Bienne, Musica Florea, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Collegium Marianum, Harmonologia. Wykłada na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Gra na skrzypcach barokowych autorstwa Aegidiusa Kloza z 1793 roku oraz na skrzypcach kopii Giovanniego Paolo Magginiego 1628 autorstwa Krzysztofa Krupy z roku 2011.