X Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej – prof. Sigvards Klava

X Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej

24.03.2017 kurs muzyki chóralnejKatedra Chóralistyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu uprzejmie informuje, że w dniach 24 i 25 marca 2017 roku w Akademii Muzycznej w Poznaniu (ul. Św. Marcin 87) odbędzie się X Międzynarodowy Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej.
Gościem kursu będzie Sigvards Klava jeden z najwybitniejszych łotewskich dyrygentów, profesor Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jazepsa Vitols, od 1992 roku dyrektor muzyczny Chóru Łotewskiego Radia.

Plan Kursu przedstawia się następująco:

24 marca 2017, Aula im. S. Stuligrosza
godz. 10.45 – powitanie i otwarcie Kursu
godz. 11 .00 – wykład na temat: Tradycje chóralne i współczesna twórczość chóralna Łotwy
godz. 12.30 – przerwa
godz. 13.00 – 15.00 – warsztaty praktyczne z Zespołem dla praktyk studenckich studiów licencjackich i magisterskich (opieka merytoryczna dr Marianna Majchrzak i dr Paweł Łuczak).
Ēriks Ešenvalds – A Drop In the Ocean
Arvo Pärt – Magnificat

25 marca 2017, sala 158
godz. 11.00 -13.00 – lekcje pokazowe z udziałem studentów
Pēteris Vasks – Pater Noster
Pēteris Vasks – Kyrie

Informujemy, że będzie możliwość otrzymania zaświadczeń o udziale w kursie
Zapraszamy!

Sigvards Klava (ur. 1962) jest jednym z najwybitniejszych łotewskich dyrygentów, profesorem dyrygentury i producentem, a od 1992 roku dyrektorem muzycznym Chóru Łotewskiego Radia. Dzięki staraniom Sigvardsa Klavy, Chór Łotewskiego Radia, którego członkowie charakteryzują się znaczną kreatywnością i indywidualizmem, stał się zespołem rozpoznawalnym na arenie międzynarodowej.
Sigvards Klava jest niezwykle zdolnym i kreatywnym managerem. Pod jego przewodnictwem chór nagrał szereg kompozycji autorstwa dawnych mało znanych lub wręcz zapomnianych kompozytorów, a także nawiązał owocną współpracę z wieloma współczesnymi znanymi kompozytorami łotewskimi – m.in. z Jurisem Abolsem, Andrisem Dzenitisem, Maiją Eindelde, Eriksem Esenvaldsem, Arturusem Maskatsem, Kristapsem Petersonsem, Santą Ratniece czy Peterisem Vasksem. Z jego inicjatywy powstały serie koncertów pt. Spotkania w muzyce, Wieczorne rozmowy u św. Jana czy Pieśni sakralne, cieszące się dużą popularnością wśród widzów.
Jego pomysłem było także nawiązanie współpracy z najznakomitszymi reprezentantami tradycyjnej muzyki łotewskiej – zespołem „Pieśniarek z Suiti”, Ilgą Reizniece oraz Zane Smite. Wraz z dyrektorem Ugisem Brikmanisem zebrał i nagrał przykłady katolickiej muzyki z regionów Kurlandii i Łatgalii – pieśni religijne śpiewane przez wielopokoleniowe grupy kobiet. Klava zaangażowany był także w ruchy chórów amatorskich – sam prowadził kilka wyróżniających się chórów amatorskich, a następnie został mianowany głównym dyrygentem i członkiem komisji  Łotewskiego Festiwalu Pieśni. Sigvards Klava jest profesorem na Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jazepsa Vitolsa.
Ukończył Łotewską Akademię Muzyczną im. Jazepsa Vitolsa w klasie dyrygentury, studiował na Bachakademie w Stuttgarcie, a także uczestniczył w kursach mistrzowskich organizowanych na Festiwalu Bachowskim w Oregonie. Klava jest wielokrotnym laureatem Łotewskiej Głównej Nagrody Muzycznej, otrzymał także Nagrodę Rady Ministrów Łotwy. Występował w Concertgebouw i Muziekgebouw w Amsterdamie, w Konzerthausie i Filharmonii Berlińskiej, w operze im. Berlioza w Montpellier, w Theatre de Champs-Elysees i Cite de la musique w Paryżu, w Bervaldhallen w Sztokholmie, w Kościele Marii Panny w Dreźnie oraz w Lincoln Center w Nowym Jorku. Klava wielokrotnie pełnił funkcje członka jury na międzynarodowych konkursach.

Opieka merytoryczna:
Katedra Chóralistyki