Pianiści u Paderewskiego. Wszystkie Etiudy Chopina

Page2W programie:
Fryderyk Chopin – 24 Etiudy op. 10, op. 25
1Przemysław Witek

Pianista urodzony w 1985 roku w Wałbrzychu. W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował także w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. W roku 2015 otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej oraz rozpoczął pracę na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Obecnie odbywa staż artystyczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jabłońskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Rzymie (2004 – I miejsce), Val Tidone (2005 – I miejsce) i Racconigi (2006 – I miejsce) we Włoszech, Konkursu im. Adilii Alievy w Gaillard we Francji (2008 – I miejsce) oraz I Europejskiego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu (2008 – I miejsce).

Koncertował z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, a także z Orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Krakowskiej, Koszalińskiej, Sudeckiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej oraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

Współpracował z takimi dyrygentami, jak Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Jacek Rogala, Ruben Silva, Marko Ivanovič, Grigorij Krasko, czy Jakub Chrenowicz. Inaugurował sezon koncertowy 2013/2014 Filharmonii Narodowej Czarnogóry, 2010/2011 Filharmonii Sudeckiej, grał podczas Finału Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2009 roku. Jako kameralista współpracował z Benedictem Klöcknerem, Jiřim Kabatem, Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik-Gałązką, Januszem Wawrowskim i Bartoszem Worochem.

Występował w największych miastach w Polsce, a także za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Singapurze, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie oraz w Rosji.

Dokonał nagrań archiwalnych utworów Karola Szymanowskiego dla Radia Watykańskiego w roku 2004 i 2012. W marcu 2011 roku ukazała się jego debiutancka płyta „Décadence” z kompozycjami Szymanowskiego i Rachmaninowa, wydana przez Polskie Radio i Ponte Art Production. W roku 2014 dokonał światowego prawykonania i nagrania Sonaty fortepianowej Andrzeja Nikodemowicza, a także polskiego prawykonania oraz rejestracji utworów fortepianowych Mieczysława Weinberga.

Opieka merytoryczna:
Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu