Pianiści u Paderewskiego

Arcydzieła muzyki fortepianowej i skrzypcowej

Amelia Maszońska – skrzypce
Piotr Szychowski – fortepian

image1Program:

J. S. Bach/F. Busoni – Chaconne d-moll BWV 1004
E. Grieg – Sonata c-moll na skrzypce i fortepian op. 45
M. Musorgski – Obrazki z wystawy
T. Vitali – Chaconne

Wykonawcy
:

Amelia Maszońska – skrzypce
Piotr Szychowski – fortepian

Małgorzata Pawłowska – słowo o muzyce

1Piotr Szychowski
Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego (studia ukończone z wyróżnieniem). W latach 2005-2009 studiował na Universität der Künste w Berlinie w klasie fortepianu prof. Rainera Beckera. Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem m.in. Dang Thai Sona, Bernarda Ringeissena, Klausa Hellwiga, Hansa Leygrafa, Ryszarda Baksta, Wiktora Mierżanowa oraz Andrzeja Jasińskiego. W styczniu 2009 zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonie Orchester Berlin wykonując Koncert fortepianowy c-moll KV 491 Mozarta. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Rzymie, Bukareszcie, Takasaki, Darmstadt, Ettlingen, Bydgoszczy, Łodzi i Warszawie. Koncertuje w najbardziej prestiżowych salach Europy i świata m.in.: Londynie (Purcell Room/Royal Festival Hall), Berlinie (Filharmonia Berlińska), Rzymie (Auditorium Augustinianum w Watykanie), Moskwie, Edynburgu, Budapeszcie, Bukareszcie (Ateneul Roman), a także Szanghaju, Bejrucie, Filharmoniach Narodowych w Sofii, Murmańsku, Krasnodarze, Podgoricy oraz Warszawie. Występował na prestiżowych festiwalach pianistycznych w Dusznikach Zdroju, Antoninie, Warszawie „La folle journée – Chopin Open” oraz na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.  Wielokrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Poznania i Wrocławia, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz DAAD w Bonn. Jest laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
W 2009 roku uzyskał tytuł doktora sztuki oraz został powołany na stanowisko adiunkta w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu.

DSC_6806color_duzeAmelia Maszońska
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Zielonej Górze. W 2008 roku kontynuowała naukę gry w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz mgr Kariny Gidaszewskiej. Aktualnie jest studentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i as. Jarosława Nadrzyckiego.

Umiejętności instrumentalne doskonaliła na międzynarodowych kursach muzycznych, prowadzonych przez największe autorytety w dziedzinie gry na skrzypcach, takich jak m.in.: Zakhar Bron, Pavel Vernikov, Barłomiej Nizoł, Oleg Kaskiv, Xiaoming Wang, Monika Urbaniak-Lisik czy Frantisek Novotny. Artystka ma już za sobą koncerty w wielu krajach Europy m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Bułgarii, Rumunii czy na Węgrzech. Koncertowała jako solistka z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in.: Brno Philharmony Orchestra, Staatstheater Cottbus Philharmonisches, Gyor Symphony Orchestra, NFM Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Poznańską, Filharmonia Śląska, Śląską Orkiestrą Kameralną czy Filharmonią Zielonogórską. Jako kameralista występowała z tak znakomitymi artystami jak Bartłomiej Nizioł, Denis Severin, Monika Urbaniak-Lisik, Dorota Siuda, Vladimir Bukac czy Daniel Pezzotti.

Amelia Maszońska jest laureatką wielu nagród konkursów ogólnopolskich jak i międzynarodowych, m.in.:
– półfinalistka XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz laureatka 5 nagród pozaregulaminowych, w tym nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego,
– Grand Prix na VI Music Festival & Masterclass w Pile,
– II nagroda na 21 Międzynarodowym Konkursie Skrzypowym im. Leoša Janáčka w Brnie i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu,
– III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Carla Flescha na Węgrzech,
– III nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz w Łodzi,
– wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie,

Do osiągnięć Amelii należy również zaliczyć sukcesy kameralne, jest to m.in.:
– I nagroda na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego.

Nagrodzona Medalem Młodej Sztuki 2017 Głosu Wielkopolskiego.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz fundacji YAMAHA.

Opieka merytoryczna:
Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu